top of page

Guarana

Hledáte něco, co vás povzbudí ještě víc než káva, navíc po delší dobu a pravděpodobně s menšími vedlejšími účinky?

guarana

Guarana - tropická jihoamerická rostlina

Ve zralých plodech obsahuje až 6 % kofeinu, což je 3-4x více, než u kávových zrn. Dále v ní pak nechybí ani další stimulační složky, jako theobromin a theofylin. Již domorodí obyvatelé Brazílie ji využívali jako povzbuzující prostředek k dodání potřebné energie při únavě a vyčerpání, k udržení koncentrace během dlouhé zátěže, k rychlejší rekonvalescenci po nemoci, nebo i k omezení pocitu hladu.


Z kávy se kofein vstřebává v žaludku již po několika minutách po požití, u čaje je to po 30-40 minutách. U guarany je kofein vázán na třísloviny, tuky a bílkoviny, které vstřebávání kofeinu oddalují a zpomalují jeho uvolňování. Kofein se tak vstřebává později při trávení, jeho účinek se prodlouží zhruba na 6 hodin a negativní dopady na náš organismus se tím sníží.Zdravotní benefity guarany


Zvýšení energie a koncentrace

Díky vysokému obsahu kofeinu je guarana skvělým přírodním stimulantem. Pomáhá zvyšovat bdělost, zlepšovat soustředění a dodává pocit energie. Zvyšuje tělesnou odolnost a vytrvalost.


Antioxidační vlastnosti

Semena guarany jsou bohatá na antioxidanty, jako jsou taniny, katechiny a epikatechiny. Tyto látky pomáhají bojovat proti volným radikálům, čímž chrání buňky před poškozením a snižují riziko vzniku chronických onemocnění.


Podpora trávení a termogeneze

Guarana může také přispívat ke zlepšení trávení tím, že stimuluje produkci žaludečních šťáv. To může být užitečné pro lidi trpící zažívacími potížemi, jako je nadýmání nebo pomalé trávení. Kofein obsažený v guaraně zvyšuje termogenezi, což je proces, při kterém tělo spaluje kalorie na výrobu tepla.


guarana

V jaké formě se guarana užívá?

Nejjednodušší způsob užití je v práškové formě. Z prášku z guarany můžete vyrobit čaj, nápoj s mlékem, můžete ho přidat do smoothies, nebo si vyrobit svoje vlastní energy tyčinky.

Často se s ní můžeme setkat v energetických nápojích a ve výživových doplňcích.Zajímavosti


  • Černá semena guarany jsou obklopena bílými vločkami a připomínají svým vzhledem oči.

  • V Brazílii se z guarany vyrábí tradiční nápoj, který je velmi populární a chutí připomíná jemně ochucenou limonádu s mírným stimulačním účinkem.guarana

Pozor! Guarana je stimulant, nedoporučuji ji užívat v pozdějších odpoledních a už vůbec ne ve večerních hodinách před spaním. Taktéž není určena pro děti, těhotné a kojící osoby.


Při pravidelném příjmu kofeinu získá organismus rezistenci a může na něm vzniknout závislost.

Je důležité si uvědomit, že při užívání guarany je třeba dodržovat doporučené dávkování a konzultovat její užívání s lékařem, pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky.

Každý má toleranci na kofein rozdílnou a tak pozorujte, co s vámi dělá a začněte nejprve velmi malými dávkami.

Comments


Chceš se dozvědět něco více o výživě?

Kromě vymýšlení receptů a psaní článků, se na webu věnuji také nutričnímu poradenství. Sestavuji výživové plány každému na míru a ráda v tom dělám tak trochu osvětu.

bottom of page