Šankhaprakšálana

Je jedno, zda je zrovna začátek nového roku, přichází jaro, nebo zimní únava. Každý z nás občas potřebuje restart.

Šankhaprakšálana je stará jógová technika na očistu celé trávicí trubice pomocí slané vody a několika jednoduchých cviků. Čistí usazeniny v žaludku a ve střevech, orgány neroztahuje, ale pouze "propláchne", proto je mnohem účinnější a šetrnější než klyzma.

+ čistí celou trávicí trubici od usazenin

+ pomáhá proti zácpě

+ stimuluje játra i pankreas

+ detoxikuje

- provádět tuto techniku by neměli lidé se žaludečními vředy, s akutním zánětem střev a s nádorovým onemocněním střev.

Postup:

1) Pro šankhaprakšálanu si vyhraďte volný den, kromě cviků, které budete cvičit následovně neprovádějte žádné další ásany, nebo jiná cvičení.

Ráno pomalu vypijte aspoň 0,5 l čisté vody, abyste zavodnili organismus.

S procedurou začněte ráno na lačno.

2) Připravte si 1 l vlažné až mírně teplé vody, do které přidáte jednu necelou polévkovou lžíci soli (tj. 6 g). Voda musí být o něco méně slanější, než je fyziologický roztok. V této podobě neprojde ledvinami jako tekutina, ale ze žaludku poputuje do střev.

Některé zdroje uvádějí větší množství soli. Jestli na to máte žaludek, můžete to zkusit.

Dohromady budete potřebovat cca 2,5 - 3,5 l takto připravené vody.

3) Vypijte co nejrychleji 250 ml této tekutiny a hned začněte provádět cviky.

Celý postup a cviky naleznete v tomto videu. (Pouze pro cviky přepněte na čas 3:45)

4) Pokud cítíte, že voda odchází ze žaludku dál, pokračujte střídavě v pití vody a v cvičení. První efekt nastane pravděpodobně až po 4. - 6. vypité sklenici a cvičení. Pak už stačí jen pokračovat v pití, cvičení, WC - pití, cvičení, WC - pití, cvičení, WC - dokud se nedostanete na počet 10 - 14 vypitých sklenic a ze střev nebude vycházet už jen čistá voda.

5) Poté doporučuji uvařit heřmánkový čaj, který jednak po slané vodě s radostí přivítáte, tak i pomůže tělu vyplavit sůl a postará se o dobré trávení. Zatím stále (i přes žízeň) nepijte obyčejnou vodu!

6) Do půl hodiny až hodiny si uvařte bílou rýži (může být až trochu rozvařená). Můžete ji trochu osolit, pokud na sůl máte po dnešku ještě chuť. Dle staré receptury se k ní přidává ghí, já dávám pár lžic olivového oleje, který má podobné vlastnosti. Povolená je také například vařená mrkev.

7) Teprve až teď po jídle se můžete normálně napít.

8) Následujících 24 hodin je zakázáno jíst mléko a výrobky z něj, nedoporučuje se ani maso. Pokud tyto potraviny běžně jíte, zkuste se bez nich pár dní obejít a nechte tak svá střeva na chvíli čistá. To samé také můžeme říct například o pšeničném lepku a potravinách se zbytečnými aditivy.

Pokud se stravujete konvenčně, šankhaprakšálanu se doporučuje provádět 2x ročně.

3 304 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Chceš se dozvědět něco více o výživě?

Kromě vymýšlení receptů a psaní článků, se na webu věnuji také nutričnímu poradenství. Sestavuji výživové plány každému na míru a ráda v tom dělám tak trochu osvětu.