top of page

Výživový poradce, nebo nutriční terapeut? Jak správně vybrat odborníka na výživu?

Pojďme si rovnou říct kdo je kdo a jak se v tom vyznat:


Certifikovaný nutriční poradce/výživový poradce/odborník na výživu


Není výživový poradce, jako výživový poradce.

Naše legislativa zatím ještě umožnuje stát se výživovým poradcem komukoliv, bez odborného vzdělání, kdo si opatří pro tuto činnost živnostenský list. Jedná se totiž o živnost volnou, kterou si může založit každý člověk, který dovršil dospělosti a je trestně bezúhonný. Za případné škody na zdraví, které klientovi způsobí, nenese žádnou odpovědnost! Odborníkem na výživu se tak může nazvat úplně kdokoliv...


Certifikovaný výživový poradce je už konečně někdo, kdo proběhl aspoň základním kurzem o výživě. Avšak kurzy se liší jak délkou trvání, tak i svým obsahem. Nebojte se proto výživového poradce zeptat, jaký má kurz, jak dlouho trval, případně chtějte vidět certifikát. Odborník vám milerád tyto informace poskytne.


výživový poradce

Nutriční terapeut

Nutriční terapeut je nelékařský zdravotnický pracovník, který vykonává povolání v rámci preventivní péče na úseku klinická výživa a specifické ošetřovatelské péče zaměřené na uspokojování nutričních potřeb. Dále se nutriční terapeut ve spolupráci s lékařem podílí na léčebné a diagnostické péči v oboru klinická výživa.


Požadované absolvované vzdělání:

a) akreditovaný zdravotnický bakalářský obor pro přípravu nutričních terapeutů

b) tříleté studium v oboru diplomovaná dietní sestra na vyšších zdravotnických školách, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2004/2005

c) nejméně tříleté studium v oboru diplomovaný nutriční terapeut na vyšších zdravotnických školách

d) střední zdravotnická škola v oboru dietní sestra, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2004/2005.


Požadovaná praxe: Nutriční terapeut, který získal odbornou způsobilost podle odstavce 1 písm. d), může vykonávat své povolání bez odborného dohledu až po 3 letech výkonu povolání nutričního terapeuta. Do té doby musí vykonávat své povolání pod odborným dohledem.


Nutriční asistent

Nutriční asistent je nelékařský zdravotnický pracovník, který vykonává činnosti v rámci specifické ošetřovatelské péče pod odborným dohledem nutričního terapeuta. Dále se nutriční asistent ve spolupráci s lékařem podílí na preventivní, léčebné a diagnostické péči v oboru klinická výživa.


Odborná způsobilost k výkonu povolání nutričního asistenta se získává absolvováním střední zdravotnické školy v oboru nutriční asistent. Praxe není vyžadována.


výživový poradce

Jak poznat, že nás někdo tahá za nos?

Jedna z možností, kterou s lze všimnout je cena. Běžná jednorázová konzultace, ať už od nutričního poradce, nebo terapeuta se pohybuje většinou okolo 500 - 1500 Kč. Výživové plány/jídelníčky se pak pohybují od toho, na jak dlouhou dobu jsou nastavené. Obvykle stačí na dva týdny až měsíc a více. To je doba, za kterou jste určitě schopni pochopit základní principy stravování a máte dost podkladů od kterých se odpíchnout dál.

Běžný takový odborník prodává jen své služby. Neměl by vás pobízet, či dokonce tlačit ke koupi produktů ve formě výživových doplňků, super potravin, DNA testů, testů na potravinové intolerance, nebo jiných "zázraků".


Spousto toho také vyčtete z jeho prezentace na webu a soc. sítích, pokud je příliš ezo, slibuje vám, že přes stravu vyléčíte všechny nemoci světa, navrátíte se ke kořenům, objevíte svou vnitřní sílu, nebo se napojíte na vesmírnou energii - tak tohle není úplně vzdělaný odborník, který by si zakládal na vědecky podložených faktech, které se běžně vyučují.


Také není pravidlem, že každý, kdo dokázal zhubnout, je automaticky odborník na výživu. Stejně tak lidé s pekáčem buchet nejsou nutně vítězové na poli stravování.

Chápu, že lidé, kteří si prošly daným problémem, mají s ním zkušenost, mohou určitě své poznatky předat dál, ale vytvářet si na nich celý předražený byznys a hlásat, že mají jasný návod, jak se vyléčit, protože u nich to tak možná fungovalo, nemusí znamenat, že stejný postup bude fungovat na vás.

Dejte si také pozor na rady typu: pijte každý den celerovou šťávu a budete hubnout, vyřaďte lepek a cukr a vaše pleť bude bez akné.

Tyhle urychlovače a zkratky do zdravého životního stylu nepatří.


Pokud vám někdo sestaví jídelníček "na míru" jen podle váhy, výšky a věku a nezajímá se o další důležité informace, tak to rozhodně jídelníček na míru není.

Každý z nás má jiný režim, jiné chuťové preference, přesvědčení, každý z nás má vytyčený jiný cíl, kterého chce ve stravě dosáhnout. V potaz by se měla brát i finanční situace konkrétního člověka. Je velký rozdíl, zda máte pravidelný režim, nebo pracujete na směny. Dost podstatná je i ochota, kolik času můžete věnovat přípravě jídla, nebo si víc budete kupovat již něco připraveného. A takto můžeme pokračovat ještě dál a dál.


výživový poradce

Koho si tedy vybrat?

Pokud jste zdravý člověk, bez závažných zdravotních problémů a vaším hlavním přáním je jíst zdravě, předcházet civilizačním chorobám, přejete si upravit jídelníček při cvičení, nebo korigovat váhu, nutriční poradce pro vás bude dostačující. Musíte si však trochu proklepnout jeho znalosti a zkušenosti, které často poznáte z jeho prezentace na webu a sociálních sítích.


Pokud řešíte vážné zdravotní problémy, velmi nízkou váhu, PPP, nebo naopak těžkou obezitu, vždy doporučuji rovnou nutričního terapeuta, který se na tyto problémy specializuje a studoval na to dlouhé roky. Možná právě proto, že sama mám zdravotnické vzdělání, uvědomuji si všechna rizika a komplikace, která mohou v rukou nespecializovaných "odborníků" nastat. A pokud bych já sama narazila na klienta/klientku, kteří by za mnou přišli s problémy, na které nestačím a nemám s nimi zkušenost, rovnou bych je předala právě do rukou nutričního terapeuta a nebo lékaře.


Jedna z možností, jak si můžete ověřit mé vzdělání v oblasti výživy je přímo na webu kurzyatac.cz mezi absolventy.

V brzké době se můžete těšit na nové programy, které aktuálně chystám, jak pro jednotlivce, tak pro dvojice.

Комментарии


Chceš se dozvědět něco více o výživě?

Kromě vymýšlení receptů a psaní článků, se na webu věnuji také nutričnímu poradenství. Sestavuji výživové plány každému na míru a ráda v tom dělám tak trochu osvětu.

bottom of page